Ratchet Kit: 60 ft-lb Fastening Torque, 60 ft-lb Torque - Max, 350 RPM No Load Speed, M12™
In Stock
$593.00
/each
Earn 593 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet Kit: 60 ft-lb Fastening Torque, 60 ft...
Item 811DX1
$593.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Voltage | 12 V DC |
| Drive Shape | Hex |
| Drive Size | 1/4 in, 3/8 in |
| Head Width | 1-3/16 in |
| Includes Battery | Battery Included |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Fastening Torque | 60 ft-lb |
| Overall Length | 15-3/16 in |
| Battery Capacity | (1) 2.5 Ah |
| No Load Speed | 350 RPM |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Motor Type | Brushless |
| Power Source | Cordless |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Mfr. Model # | 3050-21 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet Kit, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, (1) Battery, (1) Charger, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 60 ft-lb, Free Speed 350 RPM, Drive Size 1/4 in, 3/8 in, 1/2 in, Side to Center 9/16 in, Head Height 1 9/16 in, Head Width 1 3/16 in, Retainer Type Ball Detent, Handle Type In-Line, Number of Batteries Included 1, Battery Capacity (1) 2.5 Ah, Battery Model No. 794JN5, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Charger Included Yes, Charger Model 2XKZ7