Portable Air Compressor, Oil Free, 1.5HP, 6 Gal, Pancake, 3.0CFM@90 PSI, 120VAC, 11.8 AMP.
In Stock
$336.75
/each
Earn 336 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor, Oil Free, 1.5HP, 6 G...
Item 810RA8
$336.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEEDAIRE |
| Output Power | 1.5 hp |
| Weight | 29.32 lb |
| Air Tank Size | 6 gal |
| Air Tank Style | Pancake |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Maximum Operating Pressure | 175 psi |
| Current Rating | 11.8 A |
| Compressor Lubrication Type | Oil Free |
| Free Air Flow Rate | 3 cfm |
| Input Voltage | 120V AC |
| Mfr. Model # | 810RA8 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Portable Air Compressor, Oil Free, 1.5HP, 6 Gal, Pancake, 3.0CFM@90 PSI, 120VAC, 11.8 AMP., Lubrication Type Oil Free, Air Tank Style Pancake, Output Power 1.5 hp, Free Air Flow Rate 3 cfm, Maximum Operating Pressure 175 psi, Air Tank Size 6 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 11.8 A, Sound Level 83 dBA, Weight 29.32 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 3.0 cfm, Pump Type Reciprocating, Motor Type Brushed AC