Portable Air Compressor, Oil Free, 1HP, 6 Gal, Pancake, 2.6CFM@90 PSI, 120V AC, 12.0 AMP.
In Stock
$321.75
/each
Earn 321 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor, Oil Free, 1HP, 6 Gal...
Item 810RA7
$321.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEEDAIRE |
| Free Air Flow Rate | 2.6 cfm |
| Input Voltage | 120V AC |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Current Rating | 12 A |
| Compressor Lubrication Type | Oil Free |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Weight | 28 lb |
| Air Tank Size | 6 gal |
| Output Power | 1 hp |
| Air Tank Style | Pancake |
| Mfr. Model # | 810RA7 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Portable Air Compressor, Oil Free, 1HP, 6 Gal, Pancake, 2.6CFM@90 PSI, 120V AC, 12.0 AMP., Lubrication Type Oil Free, Air Tank Style Pancake, Output Power 1 hp, Free Air Flow Rate 2.6 cfm, Maximum Operating Pressure 150 psi, Air Tank Size 6 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 12 A, Sound Level 83 dBA, Weight 28 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 2.6 cfm, Pump Type Reciprocating, Motor Type Brushed AC