Cordless Upright Vacuum: 9 in Cleaning Path Wd, 42 cfm Air Flow, 3.1 lb Wt, 65 dB Sound Level
In Stock
$745.50
/each
Earn 745 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Cordless Upright Vacuum: 9 in Cleaning Path W...
Item 810KR6
$745.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Belt & Motor Protection Clutch | None |
| Power Source | Cordless |
| Weight | 3.1 lb |
| Includes Battery & Charger | Yes |
| Vacuum Air Flow | 42 cfm |
| Vacuum Collection Type | Bag |
| HEPA Rated Vacuum | No |
| Filter Included | Standard |
| Vacuum Capacity | 1/8 gal |
| Onboard Hose | No |
| Static Pressure | 72-1/2 in |
| Cleaning Path | 9 in |
| Motor Efficiency Type | Brushless |
| Sound Level | 65 dB |
| Mfr. Model # | XLC10R1W |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
4-Speed Vacuum Kit, Vacuum Power Source Cordless, Vacuum Collection Type Bag, Vacuum Capacity 1/8 gal, Vacuum Filtration Type Standard, Cleaning Path Width 9 in, Vacuum Air Flow 42 cfm, Static Pressure 72 1/2 in, Sound Level 65 dB, Weight 3.1 lb, Motor Efficiency Type Brushless, Number of Motor Stages 4, Voltage 18V DC, Height 6 in, Length 19 3/4 in, Width 4 1/2 in, Power Cord Length Not Applicable, Plug Type Cordless