Dust Extractor: HEPA, Dry/Wet, 10 gal Tank, 155 cfm Air Flow, 36 mm Hose Dia
In Stock
$1,241.00
/each
Earn 1241 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DEWALT Dust Extractor: HEPA, Dry/Wet, 10 gal Tank, 1...
Item 807NC7
$1,241.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DEWALT |
| Application | Drywall Dust Extraction, Concrete Dust Extraction |
| Features | No Assembly Required, Meets EPA Standards, Speed Control, Power Tool Actuation, Jobsite Maneuverability, Dual-Use Functionality, Safeguard for Transit |
| Includes | Hose, Dust Extractor, (2) HEPA Filters, Adapter |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| OSHA Table 1 Compliant | Yes |
| Tank Size | 10 gal |
| Water Lift | 90 in |
| Filtration Type | HEPA |
| Sound Level | 73 dBA |
| Freight Class Code | 18 |
| Tank Dry Capacity | 10 gal |
| Hose Diameter | 36 mm |
| Voltage | 120 V AC |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Kit Contents | (1) Adaptor, (1) Bare Tool, (2) Filters, (1) Hose |
| Pickup Type | Dry/Wet |
| Tank Wet Capacity | 10 gal |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Air Flow | 155 cfm |
| OSHA Table Compliant Full or Partial | Part of OSHA Table 1 Compliant Solution |
| Hose Length | 15 ft |
| Power Source | Corded |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Standards | OSHA 1926.1153 |
| Storage Protection Code | A |
| Collection Type | Vacuum Bag |
| Tank Material | Plastic |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Filter Efficiency | 99.97 % |
| Mfr. Model # | DWV015 |
Description
Dust Extractorc, HEPA Filter, 155cfm