Filter/Regulator/Lubricator: 1/4 in NPT, 24 scfm, 250 psig Max Op Pressure, 5 micron, Mist
In Stock
$243.00
/each
Earn 243 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Filter/Regulator/Lubricator: 1/4 in NPT, 24 s...
Item 807AU8
$243.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Lubricator Bowl Capacity | 1 oz |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Drain Type | Twist Drain (Filter Bowl), No Drain (Lubricator Bowl) |
| Lubricator Type | Mist |
| Series | 14 |
| Filter Rating | 5 micron |
| Maximum Flow Rate | 24 scfm |
| Air Inlet Type | NPT |
| Filter Bowl Material | Plastic, Polycarbonate |
| Overall Width | 3-3/4 in |
| Maximum Operating Pressure | 250 psig |
| Mfr. Model # | 14G11B18F0GD |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Filter/Regulator/Lubricator, Air Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Flow Rate 24 scfm, Maximum Operating Pressure 250 psig, Filter Rating 5 micron, Filter Bowl Material Polycarbonate, Filter Bowl Capacity 1 oz, Lubricator Bowl Capacity 1 oz, Drain Type No Drain (Lubricator Bowl), Twist Drain (Filter Bowl), Overall Width 3 3/4 in, Series 14, Adjustment Mechanism Knob, Air Outlet Size 1/4 in, Air Outlet Type NPT, Body Material Zinc, Drain Included Yes, Drain Part Compatibility PS404P