Ratchet: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb Torque - Max, 450 RPM No Load Speed, Li-Ion
In Stock
$348.50
/each
Earn 348 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Ratchet: 35 ft-lb Fastening Torque, 35 ft-lb...
Item 800U01
$348.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MILWAUKEE |
| Drive Size | 3/8 in |
| Voltage | 12 V DC |
| Tool Series | M12 FUEL(TM) |
| Head Width | 1-3/16 in |
| Battery Platform | M12(TM) |
| Includes Battery | Tool Only |
| No Load Speed | 450 RPM |
| Battery Series | M12(TM) REDLITHIUM(TM) |
| Drive Shape | Square |
| Overall Length | 13-1/2 in |
| Power Source | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Fastening Torque | 35 ft-lb |
| Retainer Type | Ball Detent |
| Mfr. Model # | 2569-20 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Ratchet, Cordless Tool Kit Contents (1) Bare Tool, Cordless, Voltage 12 V DC, Brushless Motor Yes, Fastening Torque 35 ft-lb, Free Speed 450 RPM, Drive Size 3/8 in, Side to Center 3/8 in, Head Width 1 3/16 in, Retainer Type Ball Detent, Number of Batteries Included 0, Battery Capacity Not Applicable, Battery Series M12(TM) REDLITHIUM(TM), Overall Length 13 1/2 in, Tool Brand Milwaukee, Tool Weight 1.95 lb