Portable Air Compressor Combo with Accessories: Oil Lubricated, 20 gal, Horizontal, 2 hp
In Stock
$1,673.00
/each
Earn 1673 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEEDAIRE Portable Air Compressor Combo with Accessorie...
Item 7DW87
$1,673.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEEDAIRE |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Free Air Flow Rate | 5.5 cfm |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Output Power | 2 hp |
| Weight | 148 lb |
| Input Voltage | 120V AC, 240V AC |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Current Rating | 7.8 A, 15.7 A |
| Mfr. Model # | 7DW87 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor Combo with Accessories, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5.5 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 120V AC, 240V AC, Current Rating 15.7 A, 7.8 A, Sound Level 82 dBA, Weight 148 lb, Motor Type Induction