Inflator: XGT®, 160 psi Max., 25 1/2 in Hose Lg, Cordless, 40V DC, Auto-Stop
In Stock
$389.00
/each
Earn 389 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Inflator: XGT®, 160 psi Max., 25 1/2 in Hose...
Item 794K17
$389.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Voltage | 40V DC |
| Hose Length | 25-1/2 in |
| Power Source | Cordless |
| Safety Features | Auto-Stop |
| Maximum Air Pressure | 160 psi |
| Product Badging | (XPT) Extreme Protection Technology |
| Includes Battery | Tool Only |
| Battery Platform | XGT(R) |
| Minimum Air Pressure | 160 psi |
| Tool Series | XGT(R) |
| Mfr. Model # | MP001GZ01 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inflator, Power Source Cordless, Battery Platform XGT(R), Voltage 40V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Number of Batteries Included 0, Maximum Air Pressure 160 psi, Minimum Air Pressure 160 psi, Hose Length 25 1/2 in, Battery Included / Bare Tool Bare Tool, Includes Presta Valve Adapter, Sports Ball Needle, Tapered Adapter, Tool Weight 4.9 lb, Battery Model Number Mfr. No. BL4025, Mfr. No. BL4040, Charger Model Number DC40RA