In-line Filter: Polyurethane, 1/4 in Barb, 0.6 micron, 99.99% Efficiency, 125 psi Max Op Pressure
In Stock
$21.49
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER In-line Filter: Polyurethane, 1/4 in Barb, 0....
Item 794F21
$21.49
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Filter Rating | 0.6 micron |
| Air Outlet Size | 1/4 in |
| Body Material | Polyurethane |
| Overall Length | 3-7/16 in |
| Air Outlet Type | Barb |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Pressure Drop | 1 psi |
| Number of Air Inlets | 1 |
| Filter Element Material | Borosilicate |
| Number of Air Outlets | 1 |
| ISO Class | 2 |
| Air Inlet Type | Barb |
| Air Flow Direction | Left to Right |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Connection Style | Air Line |
| For Fluid Type | Inert Gas |
| Filter Efficiency | 99.99 % |
| Minimum Operating Temperature | 34 Degrees F |
| Maximum Operating Pressure | 125 psi |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| For Substance Type | Inert Gas |
| Maximum Operating Temperature | 125 Degrees F |
| Weight | 0.1 lb |
| Freight Class Code | 111 |
| Air Inlet Gender | Male |
| Air Outlet Gender | Male |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Filter Type | Coalescing |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Outside Diameter | 1-1/16 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Manufacturer Part Number | F400 |
| Disposable | Yes |
| Storage Protection Code | A |
| Inlet Size (Combined) | 1/4 in Barb |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Mfr. Model # | F400 |
Description
In-line filter