Inflator: M18™, 150 psi Max., 36 in Hose Lg, Cordless, 18V DC
In Stock
$298.25
/each
Earn 298 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MILWAUKEE Inflator: M18™, 150 psi Max., 36 in Hose Lg,...
Item 792YD3
$298.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 651 |
| Brand | MILWAUKEE |
| Hose Length | 36 in |
| Tool Series | M18(TM) |
| Voltage | 18V DC |
| Power Source | Cordless |
| Minimum Air Pressure | 0 psi |
| Maximum Air Pressure | 150 psi |
| Battery Platform | M18(TM) |
| Includes Battery | Tool Only |
| Mfr. Model # | 2848-20 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inflator, Power Source Cordless, Battery Platform M18(TM), Voltage 18V DC, Cordless Tool Kit Contents Bare Tool, Number of Batteries Included 0, Maximum Air Pressure 150 psi, Minimum Air Pressure 0 psi, Hose Length 36 in, Battery Included / Bare Tool Bare Tool, Includes All Brass Schrader Chuck, Inflation Needle, Inflator Nozzle, Presta Chuck, Tool Weight 7 lb, Application Passenger; Light Truck and Other Medium Duty Tires, Duty Cycle Percentage 33 Percent