Manual Three-Way Ball Valve: 1/2 in, Polypropylene, Cross Flow, Push x MNPT x FNPT, One-Piece
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Manual Three-Way Ball Valve: 1/2 in, Polyprop...
Item 792RR4
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Flow Pattern | Cross Flow |
| Body Material | Polypropylene |
| Handle | Lever |
| Vacuum Service Rating | Not Rated |
| Seal Material | EPDM |
| Connection Type | Push x MNPT x FNPT |
| Valve Ways | 3-Way |
| Maximum Pressure - Combustible Gas | Not Rated |
| Valve Construction | One-Piece |
| Maximum Pressure - Steam | 150 psi |
| For Media | Water, Corrosive Chemicals |
| Handle Material | Acetal |
| Overall Length | 2.06 in |
| Inlet Connection Entry | Side |
| NSF Certifications for Food and Drinking Water | NSF 51, NSF 61 |
| Ball Port Style | Full Port |
| Maximum Pressure - Operating | 150 psi |
| Stem Material | PSU |
| Nominal Valve Size | 1/2 in |
| Seat Material | EPDM |
| Ball Material | PSU |
| Media Temp. Range | 35 Degrees F to 200 Degrees F |
| 3-A Standard Compliance | Meets 3A Sanitary Standards |
| Vented Ball Valve | Non-Vented |
| Color - Valve Handle | Gray |
| Mfr. Model # | LFPP6VAS8 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Manual Three-Way Ball Valve, Body Material Polypropylene, Valve Construction One-Piece, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Flow Pattern Cross Flow, 3-A Standard Compliance Meets 3A Sanitary Standards, Ball Port Style Full Port, Nominal Valve Size 1/2 in, Inlet Connection Size 3/8 in, Inlet Connection Gender Female, Inlet Connection Type Push, Inlet Connection Entry Side, ANSI Flange Class Not Applicable, Outlet Connection Size - Side 1 1/2 in, Outlet Connection Gender - Side 1 Male