Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, Polypropylene, Angle, Sweat x Sweat, Full Port Ball Port
In Stock
$13.64
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, Polypropyl...
Item 792RN8
$13.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Ball Port Style | Full Port |
| Connection Type | Sweat x Sweat |
| Color - Valve Handle | Gray |
| Maximum Pressure - Steam | Not Rated |
| Handle Material | Nylon |
| Media Temp. Range | 35 Degrees F to 200 Degrees F |
| Seat Material | Buna-N |
| Vented Ball Valve | Non-Vented |
| Overall Length | 2.14 in |
| NSF Certifications for Food and Drinking Water | NSF 51 |
| Valve Ways | 2-Way |
| Maximum Pressure - Combustible Gas | Not Rated |
| Ball Material | PSU |
| Standards | FDA Compliant |
| Body Material | Polypropylene |
| Handle | Lever |
| Vacuum Service Rating | Not Rated |
| Nominal Valve Size | 1/4 in |
| Valve Body Style | Angle |
| 3-A Standard Compliance | Meets 3A Sanitary Standards |
| Valve Construction | One-Piece |
| Stem Material | PSU |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Pressure - Operating | 150 psi |
| For Media | Water |
| Mfr. Model # | FTPPB4VEU4 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Polypropylene, For Media Water, Valve Construction One-Piece, Nominal Valve Size 1/4 in, Valve Body Style Angle, 3-A Standard Compliance Meets 3A Sanitary Standards, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 150 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating Not Rated, Ball Material PSU, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking, Handle Type Lever