Impact Wrench: 1/2 in Drive Size, 560 ft-lb Fastening Torque, 810 ft-lb Breakaway Torque
In Stock
$958.50
/each
Earn 958 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MAKITA Impact Wrench: 1/2 in Drive Size, 560 ft-lb F...
Item 787KX5
$958.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MAKITA |
| Voltage | 40 V DC |
| Battery Type | Pouch |
| Battery Platform | XGT(R) |
| Drive Type | Standard |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Breakaway Torque | 810 ft-lb |
| Tool Series | XGT(R) |
| Battery Series | 40V MAX* |
| Includes Battery | Battery Included |
| Product Badging | Autostop |
| Anvil Style | Standard |
| Drive Size | 1/2 in |
| Retainer Type | Pin Detent |
| Safety Features | Electric Brake |
| Fastening Torque | 560 ft-lb |
| Battery Capacity | (2) 2.5 Ah |
| Drive Shape | Square |
| Motor Type | Brushless |
| Mfr. Model # | GWT08D |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Impact Wrench, Drive Size 1/2 in, Voltage 40 V DC, Brushless Motor Yes, Handle Type Pistol Grip, Battery Capacity (2) 2.5 Ah, Tool Weight 6 lb, Features 4-Speeds, Compact and Ergonomic Design, Extreme Protection Technology, Longer Run Time, Reinforced Gear Housing, Includes (1) Rapid Charger and Bag, (2) 40 Max XGT Batteries