Pegboard Panel: Round, 1/4 in Peg Hole Size, 45 in x 72 in x 1 in, Steel, Black
In Stock
$799.50
/each
Earn 799 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Pegboard Panel: Round, 1/4 in Peg Hole Size,...
Item 6XXV7
$799.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1233 |
| Brand | HALLOWELL |
| Finish | Powder Coated |
| Number of Panels | 2 |
| Peg Hole Size | 1/4 in |
| Overall Depth | 1 in |
| Overall Height | 45 in |
| Overall Width | 72 in |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Panel Load Capacity | 300 lb |
| Peg Hole Shape | Round |
| Mfr. Model # | FKWPB72ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Pegboard Panel, Peg Hole Shape Round, Peg Hole Size 1/4 in, Peg Hole Spacing 1 in, Panel Pegboard Type, 300 lb Panel Load Capacity, Overall Depth 1 in, Overall Height 45 in, Overall Width 72 in, Storage Area 22 sq ft, Number of Usable Sides 1, Number of Hooks 0, Number of Panels 2, 600 lb Whole Unit Load Capacity, Black, Powder Coated, Steel