Pegboard Panel: Round, 1/4 in Peg Hole Size, 45 in x 24 in x 1 in, Steel, Black
In Stock
$255.50
/each
Earn 255 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Pegboard Panel: Round, 1/4 in Peg Hole Size,...
Item 6XXV5
$255.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1233 |
| Brand | HALLOWELL |
| Finish | Powder Coated |
| Peg Hole Size | 1/4 in |
| Overall Depth | 1 in |
| Material | Steel |
| Panel Load Capacity | 300 lb |
| Peg Hole Shape | Round |
| Number of Panels | 2 |
| Overall Width | 24 in |
| Color | Black |
| Overall Height | 45 in |
| Mfr. Model # | FKWPB22ME |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Pegboard Panel, Peg Hole Shape Round, Peg Hole Size 1/4 in, Peg Hole Spacing 1 in, Panel Pegboard Type, 300 lb Panel Load Capacity, Overall Depth 1 in, Overall Height 45 in, Overall Width 24 in, Storage Area 6 sq ft, Number of Usable Sides 1, Number of Hooks 0, Number of Panels 2, 600 lb Whole Unit Load Capacity, Black, Powder Coated, Steel