Liquid Line Filter Dryer: Copper, For 1 ton System, Molecular Sieve, 10.1 in Lg
In Stock
$23.74
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Copper, For 1 ton S...
Item 6X591
$23.74
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Body Material | Copper |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| For System Size | 1 ton |
| Standards | UL Listed |
| Connection Size | 5/16 in |
| Connection Type | Sweat |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-134A, R-502, R-410A, R-507, R-22 |
| System Size - R-410A | 1 ton |
| Operating Pressure - Maximum | 700 psi |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Overall Diameter | 1 in |
| Overall Length | 10.1 in |
| System Size - R-22 | 1 ton |
| Mfr. Model # | MMS-200 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 5/16 - 3/8, Overall Length (In.) 10 1/2 in, R-22 Capacity (Tons) 1 ton, Type Copper, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description Economy, R-410A Capacity 1 ton