Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 6.3 ton System, Molecular Sieve, 8.9 in Lg, 3/8 in Sweat
In Stock
$98.45
/each
Earn 98 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 6.3 ton...
Item 6X587
$98.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Connection Size | 3/8 in |
| Finish | Powder Painted |
| For System Size | 6.3 ton |
| Body Material | Steel |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| System Size - R-22 | 6.2 ton |
| Overall Diameter | 3 in |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| For Refrigerant Group | HCFC, HFC, CFC |
| System Size - R-410A | 6 ton |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-12, R-502, R-22, R-407A, R-407B, R-407C, R-507A, R-134A, R-402A, R-402B, R-410A, R-401A, R-401B, R-401C |
| Overall Length | 8.9 in |
| Connection Type | Sweat |
| Operating Pressure - Maximum | 500 psi |
| Mfr. Model # | 303S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 3/8, Overall Length (In.) 9 11/16 in, R-22 Capacity (Tons) 8 ton, Type Steel, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description 100 Percent Molecular Sieve, R-410A Capacity 5 ton, Cut Out Length (In.) 8 in