Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton System, Molecular Sieve, 6.1 in Lg
In Stock
$59.20
/each
Earn 59 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton S...
Item 6X586
$59.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| Display Qty | 1 |
| For System Size | 20 ton |
| Body Material | Steel |
| Displayed Brand | PARKER |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Gender | Female |
| Storage Protection Code | A |
| Core Type | Molecular Sieve |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Overall Length | 6.1 in |
| Manufacturer Part Number | LLD - 164S |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Desiccant Volume | 16 cu in |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Standards | UL Listed |
| California Prop 65 Cancer | N |
| System Size - R-22 | 7.5 ton |
| System Size - R-410A | 7.5 ton |
| Finish | Powder Painted |
| Connection | 1/2 in Female Sweat |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| Freight Class Code | 34 |
| Connection Type | Sweat |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Connection Material | Copper |
| Contains Refrigerant? | N |
| Overall Diameter | 3 in |
| Shell Length | 5.1 in |
| Mfr. Model # | LLD - 164S |
Description
Liquid Line Filter Dryer, 6.1in L, 650 psi