Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton System, Molecular Sieve, 4.3 in Lg
In Stock
$31.30
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton S...
Item 6X580
$31.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| Connection Type | Sweat |
| System Size - R-22 | 1.5 ton |
| Finish | Powder Painted |
| Overall Length | 4.3 in |
| System Size - R-410A | 1.5 ton |
| Standards | UL Listed |
| Body Material | Steel |
| For System Size | 20 ton |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Connection Size | 1/4 in |
| Overall Diameter | 2.5 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Mfr. Model # | LLD - 052S |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 1/4, Overall Length (In.) 4 1/4 in, R-22 Capacity (Tons) 2 ton, Type Steel, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description 75/25 Dessicant Blend, R-410A Capacity 2 ton, Cut Out Length (In.) 3 15/16 in