Liquid Line Filter Dryer, 7.2in L, 700 psi
In Stock
$12.49
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer, 7.2in L, 700 psi
Item 6X528
$12.49
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Overall Diameter | 0.8 in |
| Operating Pressure - Maximum | 700 psi |
| Standards | UL Listed |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-134A, R-502, R-410A, R-507, R-22 |
| Connection Type | Sweat |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| System Size - R-410A | 0.5 ton |
| System Size - R-22 | 0.5 ton |
| For System Size | 0.5 ton |
| Overall Length | 7.2 in |
| Body Material | Copper |
| Connection Size | 1/4 in |
| Mfr. Model # | MMS-80 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 1/4, Overall Length (In.) 7 3/8 in, R-22 Capacity (Tons) 1/2 ton, Type Copper, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description Non Directional Flow, R-410A Capacity 1/2 ton