Liquid Line Filter Dryer: Copper, For 0.5 ton System, Molecular Sieve, 8 in Lg, 1/4 in Sweat
In Stock
$28.05
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Copper, For 0.5 ton...
Item 6X524
$28.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| System Size - R-22 | 0.5 ton |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| Water Capacity - R22 | 27 drop (125 Degrees F); 29 drop (75 Degrees F) |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Storage Protection Code | A |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-134A, R-502, R-410A, R-507, R-22 |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Freight Class Code | 34 |
| Operating Pressure - Maximum | 750 psi |
| Connection Material | Copper |
| Water Capacity - R410a | 17 drop (125 Degrees F); 19 drop (75 Degrees F) |
| Body Material | Copper |
| Overall Length | 8 in |
| System Size - R-410A | 0.5 ton |
| Standards | UL Listed |
| Connection Type | Sweat |
| Display Sell UOM | EA |
| Overall Diameter | 0.8 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Connection Size | 1/4 in |
| Manufacturer Part Number | 619 |
| Connection | 1/4 in Sweat |
| Display Qty | 1 |
| For System Size | 0.5 ton |
| Displayed Brand | PARKER |
| Core Type | Molecular Sieve |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Contains Refrigerant? | N |
| Mfr. Model # | 619 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, 8 in L, 750 psi