Liquid Line Filter Dryer, 4.9in L, 355 psi
In Stock
$112.55
/each
Earn 112 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer, 4.9in L, 355 psi
Item 6X518
$112.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Body Material | Steel |
| Connection Type | Sweat |
| For System Size | 23 ton |
| For Refrigerant Type | R-22 |
| Finish | Powder Coated |
| For Refrigerant Group | HCFC, CFC, HFC |
| Standards | UL Listed |
| Operating Pressure - Maximum | 355 psi |
| Overall Diameter | 4 in |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Connection Size | 5/8 in |
| Overall Length | 4.9 in |
| System Size - R-22 | 23 ton |
| Mfr. Model # | SLD-13-5SV-HH |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 5/8, Overall Length (In.) 4 15/16 in, R-22 Capacity (Tons) 4 1/2 ton, Type With Inlet and Outlet Access Valves, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection Solder, Description High Acid Capacity, R-410A Capacity 6 ton, Cut Out Length (In.) 3 7/16 in