Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 11 ton System, Molecular Sieve, 9.9 in Lg
In Stock
$94.90
/each
Earn 94 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 11 ton S...
Item 6X514
$94.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Finish | Powder Painted |
| Shell Length | 9.9 in |
| For Refrigerant Group | HCFC, HFC, CFC |
| Connection Size | 1/2 in |
| Core Type | Molecular Sieve |
| Connection Material | Copper |
| Body Material | Steel |
| Storage Protection Code | A |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Filter Area | 61 sq in |
| Holding Capacity - R-410A | 21.1 oz |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| For Refrigerant Type | R-404A, R-12, R-502, R-22, R-407A, R-407B, R-407C, R-507A, R-134A, R-402A, R-402B, R-410A, R-401A, R-401B, R-401C |
| Operating Pressure - Maximum | 500 psi |
| Overall Diameter | 3 in |
| System Size - R-22 | 10.8 ton |
| Ozone Depleting Substance | N |
| System Size - R-410A | 10.5 ton |
| Manufacturer Part Number | 304 |
| Holding Capacity - R-22 | 24.2 oz |
| Contains Refrigerant? | N |
| Standards | CSA Certified, UL Listed |
| Connection Type | SAE Flare |
| For System Size | 11 ton |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Water Capacity - R410a | 397 drop (125 Degrees F); 446 drop (75 Degrees F) |
| Overall Length | 9.9 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Freight Class Code | 34 |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Display Qty | 1 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Water Capacity - R22 | 698 drop (125 Degrees F); 755 drop (75 Degrees F) |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Connection | 1/2 in SAE Flare |
| Displayed Brand | PARKER |
| Mfr. Model # | 304 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, 9.9in L, 500 psi