Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton System, Molecular Sieve, 6.7 in Lg
In Stock
$48.75
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton S...
Item 6X511
$48.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Desiccant Volume | 16 cu in |
| For System Size | 20 ton |
| Overall Diameter | 3 in |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Connection Material | Steel |
| Connection | 3/8 in Male SAE Flare |
| Connection Size | 3/8 in |
| System Size - R-410A | 5 ton |
| Core Type | Molecular Sieve |
| Displayed Brand | PARKER |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Storage Protection Code | A |
| Display Sell UOM | EA |
| Connection Type | SAE Flare |
| Connection Gender | Male |
| Overall Length | 6.7 in |
| Shell Length | 6.8 in |
| Standards | UL Listed |
| System Size - R-22 | 5 ton |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| Contains Refrigerant? | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Display Qty | 1 |
| Manufacturer Part Number | LLD - 163 |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Refrigerant Certificate Required to Purchase? | N |
| Body Material | Steel |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Finish | Powder Painted |
| Freight Class Code | 34 |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Mfr. Model # | LLD - 163 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, 6.7in L, 650 psi