Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton System, Molecular Sieve, 6.3 in Lg
In Stock
$50.15
/each
Earn 50 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Liquid Line Filter Dryer: Steel, For 20 ton S...
Item 6X510
$50.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2882 |
| Brand | PARKER |
| Finish | Powder Painted |
| Overall Length | 6.3 in |
| For System Size | 20 ton |
| For Refrigerant Type | R-410A |
| System Size - R-22 | 7 ton |
| System Size - R-410A | 7 ton |
| Standards | UL Listed |
| Product Type | Liquid Line Filter Dryer |
| For Refrigerant Group | HC, HCFC, HFO, HFC |
| Overall Diameter | 2.7 in |
| Operating Pressure - Maximum | 650 psi |
| Connection Size | 1/2 in |
| Body Material | Steel |
| Connection Type | SAE Flare |
| Mfr. Model # | LLD - 084 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161516 |
Description
Liquid Line Filter Dryer, Connection Size (In.) 1/2, Overall Length (In.) 6 5/16 in, R-22 Capacity (Tons) 7 ton, Type Steel, For Use With All CFC, HCFC and HFC Refrigerants, Connection SAE Flare, Description 75/25 Dessicant Blend, R-410A Capacity 7 1/2 ton, Cut Out Length (In.) 4 3/8 in