JobberLengthDrillBit, T, HSS
In Stock
$9.58
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, T, HSS
Item 6PRW9
$9.58
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Measurement System | Letter |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Finish/Coating | TiN |
| Point Type | Split |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 4-7/8 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.3580 |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 3-1/2 in |
| Standards | Not Rated |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Size | T |
| Shank Diameter | 11/32 in |
| Mfr. Model # | 6PRW9 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size T, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3580, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through