JobberLengthDrillBit, M, HSS
In Stock
$7.90
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, M, HSS
Item 6PRW2
$7.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Flute Type | Parabolic |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Shank Type | Straight |
| Finish/Coating | TiN |
| Standards | Not Rated |
| Shank Diameter | 9/32 in |
| Point Type | Split |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Letter |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 4-3/8 in |
| Flute Length | 3-1/16 in |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Size Decimal Equivalent | 0.2950 |
| Drill Bit Size | M |
| Mfr. Model # | 6PRW2 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size M, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2950, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through