JobberLengthDrillBit, I, HSS
In Stock
$7.15
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, I, HSS
Item 6PRV8
$7.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Shank Type | Straight |
| Point Type | Split |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Diameter | 17/64 in |
| Measurement System | Letter |
| Flute Length | 2-7/8 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.2720 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Finish/Coating | TiN |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Size | I |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Flute Type | Parabolic |
| Standards | Not Rated |
| Mfr. Model # | 6PRV8 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size I, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2720, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through