Jobber Drill, G, HSS
In Stock
$4.91
/each
Earn 4 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Drill, G, HSS
Item 6PRV6
$4.91
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Material | High Speed Steel |
| Point Type | Split |
| Size Decimal Equivalent | 0.2610 |
| Drill Bit Size | G |
| Flute Length | 2-7/8 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Letter |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Shank Type | Straight |
| Finish/Coating | TiN |
| Standards | Not Rated |
| Mfr. Model # | 6PRV6 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size G, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2610, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through