JobberLengthDrillBit, A, HSS
In Stock
$4.15
/each
Earn 4 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, A, HSS
Item 6PRV1
$4.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Measurement System | Letter |
| Shank Type | Straight |
| Standards | Not Rated |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Drill Bit Size | A |
| Point Type | Split |
| Flute Type | Parabolic |
| Shank Diameter | 7/32 in |
| Finish/Coating | TiN |
| Flute Length | 2-5/8 in |
| Material | High Speed Steel |
| Size Decimal Equivalent | 0.2340 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 3-7/8 in |
| Mfr. Model # | 6PRV1 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size A, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2340, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through