Jobber Drill, #51, HSS
In Stock
$3.12
/each
Earn 3 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Drill, #51, HSS
Item 6PRU9
$3.12
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Drill Bit Size | #51 |
| Size Decimal Equivalent | 0.0670 |
| Finish/Coating | TiN |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type | Straight |
| Measurement System | Wire |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Flute Type | Spiral |
| Standards | Not Rated |
| Shank Diameter | 1/16 in |
| Flute Length | 1 in |
| Point Type | Split |
| Mfr. Model # | 6PRU9 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #51, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.0670, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through