JobberLengthDrillBit, #22, HSS
In Stock
$6.88
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #22, HSS
Item 6PRR0
$6.88
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Diameter | 5/32 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.1570 |
| Overall Length | 3-1/8 in |
| Point Type | Split |
| Drill Bit Size | #22 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish/Coating | TiN |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Measurement System | Wire |
| Standards | Not Rated |
| Shank Type | Straight |
| Flute Length | 2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Mfr. Model # | 6PRR0 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #22, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1570, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through