Jobber Drill, #14, HSS
In Stock
$6.39
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Drill, #14, HSS
Item 6PRP2
$6.39
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 2-3/16 in |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Finish/Coating | TiN |
| Size Decimal Equivalent | 0.1820 |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Overall Length | 3-3/8 in |
| Material | High Speed Steel |
| Measurement System | Wire |
| Flute Type | Spiral |
| Drill Bit Size | #14 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Point Type | Split |
| Shank Diameter | 11/64 in |
| Standards | Not Rated |
| Mfr. Model # | 6PRP2 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #14, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1820, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through