JobberLengthDrillBit, #7, HSS
In Stock
$15.71
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, #7, HSS
Item 6PRN5
$15.71
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Finish/Coating | TiN |
| Point Type | Split |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Shank Type | Straight |
| Measurement System | Wire |
| Flute Length | 2-7/16 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Overall Length | 3-5/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| List Number | Westward |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Size Decimal Equivalent | 0.2010 |
| Standards | ANSI |
| Drill Bit Size | #7 |
| Shank Diameter | 3/16 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Mfr. Model # | 6PRN5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #7, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.2010, Wire, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0