NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 5, 270 A, 24V AC Coil
In Stock
$30,134.00
/each
Earn 30134 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGU6
$30,134.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Phase | Three |
| NEMA Size | 5 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 60 A |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 24V AC |
| Current AC | 270 A |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Series | Freedom |
| Reversing Capability | Reversing |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 300 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Starter Style | NEMA |
| Number of Poles | 3 |
| Mfr. Model # | AN59SN0T5G300 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 300 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 60 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 24V AC