NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 1, 27 A, 24V AC Coil
In Stock
$2,705.00
/each
Earn 2705 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGP5
$2,705.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Current AC | 27 A |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Phase | Three |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 24V AC |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 4 A |
| Series | Freedom |
| Overload Protection Type | Electronic |
| NEMA Size | 1 |
| Starter Style | NEMA |
| Reversing Capability | Reversing |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Number of Poles | 3 |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Mfr. Model # | AN59DN0T5E020 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 20 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 4 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 24V AC