NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 1, 27 A, 208V AC Coil
In Stock
$2,649.00
/each
Earn 2649 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGN4
$2,649.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Number of Poles | 3 |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 208V AC |
| Starter Style | NEMA |
| Current AC | 27 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Series | Freedom |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 9 A |
| NEMA Size | 1 |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Reversing |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 45 A |
| Mfr. Model # | AN59DN0E5E045 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 45 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 9 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 208V AC