NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 0, 18 A, 24V AC Coil
In Stock
$2,578.00
/each
Earn 2578 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGL5
$2,578.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 1 A |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 24V AC |
| Series | Freedom |
| Reversing Capability | Reversing |
| Number of Poles | 3 |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Phase | Three |
| Starter Style | NEMA |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| NEMA Size | 0 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 5 A |
| Current AC | 18 A |
| Mfr. Model # | AN59BN0T5E005 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 5 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 1 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 24V AC