NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 0, 18 A, 480V AC Coil
In Stock
$1,986.00
/each
Earn 1986 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGL1
$1,986.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.33 A |
| Current AC | 18 A |
| NEMA Size | 0 |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 480V AC |
| Phase | Three |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Starter Style | NEMA |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Number of Poles | 3 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 1.65 A |
| Series | Freedom |
| Reversing Capability | Reversing |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Mfr. Model # | AN59BN0C5E1P6 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 1.65 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 0.33 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC