NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 0, 18 A, 208V AC Coil
In Stock
$2,184.00
/each
Earn 2184 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGK7
$2,184.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| Number of Poles | 3 |
| Starter Style | NEMA |
| Phase | Three |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 208V AC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Series | Freedom |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Reversing Capability | Reversing |
| NEMA Size | 0 |
| Current AC | 18 A |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 4 A |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Mfr. Model # | AN59BN0E5E020 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 20 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 4 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 208V AC