NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Poles, NEMA Size 0, 9 A, 120V AC Coil
In Stock
$1,825.00
/each
Earn 1825 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Reversing, 3 Pol...
Item 6HGH7
$1,825.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Reversing Capability | Reversing |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.33 A |
| Starter Style | NEMA |
| Number of Poles | 3 |
| Series | Freedom |
| Current AC | 9 A |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Phase | Three |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 1.65 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| NEMA Size | 0 |
| Mfr. Model # | AN59AN0A5E1P6 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 1.65 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 0.33 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC