NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 5, 270 A, 24V AC Coil
In Stock
$16,770.00
/each
Earn 16770 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGH6
$16,770.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 24V AC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Current AC | 270 A |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 300 A |
| Starter Style | NEMA |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| NEMA Size | 5 |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 60 A |
| Series | Freedom |
| Phase | Three |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Number of Poles | 3 |
| Mfr. Model # | AN19SN0T5G300 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 300 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 60 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC