NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 5, 270 A, 480V AC Coil
In Stock
$16,673.00
/each
Earn 16673 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGH5
$16,673.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Phase | Three |
| Starter Style | NEMA |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 300 A |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Number of Poles | 3 |
| Current AC | 270 A |
| NEMA Size | 5 |
| Series | Freedom |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 60 A |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 480V AC |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Mfr. Model # | AN19SN0C5G300 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 300 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 60 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC