NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 5, 270 A, 120V AC Coil
In Stock
$16,332.00
/each
Earn 16332 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGH2
$16,332.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Starter Style | NEMA |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Current AC | 270 A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| NEMA Size | 5 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 300 A |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 120V AC |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Three |
| Series | Freedom |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 60 A |
| Mfr. Model # | AN19SN0A5G300 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 300 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 60 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC