NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 3, 90 A, 480V AC Coil
In Stock
$2,899.00
/each
Earn 2899 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGG5
$2,899.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| Series | Freedom |
| Phase | Three |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 100 A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Current AC | 90 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| NEMA Size | 3 |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Starter Style | NEMA |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 480V AC |
| Number of Poles | 3 |
| Mfr. Model # | AN19KN0C5E100 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 100 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 20 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC