NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 2, 45 A, 24V AC Coil
In Stock
$2,170.00
/each
Earn 2170 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGF9
$2,170.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Series | Freedom |
| Starter Style | NEMA |
| Phase | Three |
| Current AC | 45 A |
| NEMA Size | 2 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 5 A |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 24V AC |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Number of Poles | 3 |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 1 A |
| Mfr. Model # | AN19GN0T5E005 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 5 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 1 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 24V AC