NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 2, 45 A, 480V AC Coil
In Stock
$2,170.00
/each
Earn 2170 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGF6
$2,170.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Current AC | 45 A |
| Phase | Three |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Number of Poles | 3 |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Series | Freedom |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 5 A |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 1 A |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Starter Style | NEMA |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Size | 2 |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 480V AC |
| Mfr. Model # | AN19GN0C5E005 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 5 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 1 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC