NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 2, 45 A, 240V AC Coil
In Stock
$1,760.00
/each
Earn 1760 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGF4
$1,760.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 20 A |
| NEMA Size | 2 |
| Phase | Three |
| Starter Style | NEMA |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 240V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 4 A |
| Current AC | 45 A |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Series | Freedom |
| Number of Poles | 3 |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Mfr. Model # | AN19GN0B5E020 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 20 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 4 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC