NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 1, 27 A, 480V AC Coil
In Stock
$964.00
/each
Earn 964 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON NEMA Magnetic Motor Starter: Non-Reversing, 3...
Item 6HGE2
$964.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 157 |
| Brand | EATON |
| Nominal Coil Voltage @ 60Hz | 480V AC |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 9 A |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Current AC | 27 A |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 45 A |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Three |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Starter Style | NEMA |
| NEMA Size | 1 |
| Series | Freedom |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Trip Class | 10A/10/20/30 |
| Mfr. Model # | AN19DN0C5E045 |
| Country of Origin | Dominican Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 45 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 9 A, Trip Class 10A/10/20/30, Series Freedom, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Operator None, Operator Function Not Applicable, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Non-Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC